NAPOMENE VEZANE ZA TAKMIČARSKI PRAVILNIK KFS

U cilju informisanja, upućivanja i adekvatne primene u sistemu takmičenja Upravni odbor KFS je doneo odluku da objavi izmene i dopune Takmičarskog pravilnika KFS koje su donete u poslednje dve godine i sa kojima su se mnogi već upoznali a koje su naznačene podvlačenjem teksta.

 

TAKMIČARSKI PRAVILNIK

KARATE FEDERACIJE SRBIJE

 

UZRASNE KATEGORIJE

 

Član 11.

          Uzrasne kategorije takmičara su: poletarci i poletarke, pioniri i pionirke, muške i ženske nade, kadeti i kadetkinje, juniori i juniorke, mlađi seniori i mlađe seniorke, seniori i seniorke i muški i ženski veterani.

          Takmičarska komisija za svaku godinu utvrđuje starosnu granicu takmičara po uzrasnim kategorijama primenom kalendarske godine, odnosno tako što se starosna granica za određivanje uzrasta uzima 31. decembar tekuće godine.

 

          Poletarci su takmičari od 8 i 9 godina (u takmičarskoj sezoni pune 8 ili 9 godina), pioniri su takmičari od 10 i 11 godina, nade su takmičari od 12 i 13 godina.

          Kadeti su takmičari od 13, 14 i 15 godina (u takmičarskoj sezoni pune 13, 14 ili 15 godina), juniori su takmičari od 15, 16 i 17 godina (u takmičarskoj sezoni pune 15, 16 ili 17 godina), mlađi seniori su takmičari od 17, 18, 19 i 20 godina (u takmičarskoj sezoni pune 17, 18, 19 ili 20 godina).

          Seniori u borbama su takmičari od 17 godina i stariji (u takmičarskoj sezoni pune 17 godina i više) a seniori u borbama su takmičari od 16 godina i stariji (u takmičarskoj sezoni pune 16 godina i više).

 

BORBE

 

Član 13.

Takmičenja u borbama su:

  1. pojedinačna prvenstva u težinskim kategorijama za pionire i pionirke, muške i ženske nade, kadete i kadetkinje, juniore i juniorke i seniore i seniorke;
  2. ekipna prvenstva u apsolutnoj kategoriji za pionire i pionirke, muške i ženske nade, kadete i kadetkinje, juniore i juniorke;
  3. liga takmičenje u apsolutnoj kategoriji za seniore i seniorke;
  4. pojedinačni kupovi po težinskim kategorijama za: pionire i pionirke, muške i ženske nade, kadete i kadetkinje, juniore i juniorke i seniore i seniorke;
  5. ekipni kupovi u apsolutnoj kategoriji za: pionire i pionirke, muške i ženske nade, kadete i kadetkinje, juniore i juniorke i seniore i seniorke.
  6. Trofej Srbije u težinskim kategorijama za mlađe seniore i mlađe seniorke;
  7. Nacionalni karate turnir – Zlatni pojas, Nacionalni karate turnir – Dunav kup i Nacionalni karate turnir – Beogradski pobednik;
  8. Play off (osvajači medalja) u uzrasnim kategorijama kadeta i juniora, (kup Srbije) i seniora (prvenstvo Srbije), a može se organizovati na osnovu odluke UO KFS;
  9. Turniri serije A, B i C.

 

KATE

 

Član 14.

Takmičenja u katama su:

  1. pojedinačna prvenstva za: poletarce i poletarke, pionire i pionirke, muške i ženske nade, kadete i kadetkinje, juniore i juniorke i seniore i seniorke;
  2. ekipna prvenstva za: poletarce i poletarke, pionire i pionirke, muške i ženske nade, kadete-juniore i kadetkinje-juniorke i seniore i seniorke;
  3. pojedinačni kupovi za: poletarce i poletarke, pionire i pionirke, muške i ženske nade, kadete i kadetkinje, juniore i juniorke i seniore i seniorke;
  4. ekipni kupovi za: poletarce i poletarke, pionire i pionirke, muške i ženske nade, kadete-juniore i kadetkinje-juniorke i seniore i seniorke;
  5. Trofej Srbije za mlađe seniore i mlađe seniorke;
  6. Nacionalni karate turnir – Zlatni pojas, Nacionalni karate turnir – Dunav kup i Nacionalni karate turnir – Beogradski pobednik;
  7. Play off (osvajači medalja) u uzrasnim kategorijama kadeta i juniora, (kup Srbije) i seniora (prvenstvo Srbije), a može se organizovati na osnovu odluke UO KFS;
  8. Turniri serije A, B i C

 

POJEDINAČNA I EKIPNA TAKMIČENjA U BORBAMA (prvenstva i kup)

 

Član 18.

          Za svaki ekipni susret, trener ekipe je dužan, da u predviđenom roku (najkasnije na drugi poziv rukovodioca takmičenja) preda prijavu sastava ekipe. Prijavljeni redosled takmičara mora se poštovati, a u suprotnom ekipa će izgubiti susret sa nulom, kao i u slučaju ako vođa ekipe ne preda prijavu u predviđenom roku.

 

TAKMIČENjE U IZVOĐENjU KATA (prvenstva i kup)

 

Član 21.

          Pojedinačna i ekipna prvenstva u uzvođenju kata održavaju se po kup sistemu sa potpunim repasažom. Takmičenja se održavaju do dobijanja finalista, posle čega se pristupa repasažu u kojem se sastaju takmičari, odnosno ekipe, po redosledu kojim su gubili susret od finalista. Pobednik repasaža iz grupe ”A” i pobednik iz grupe ”B” dele treće mesto, dok se finalisti sastaju u borbi za prvo mesto. Peta mesta zauzimaju takmičeri koji su izgubili u repasažnom susretu za medalju, a sedma mesta zauzimaju takmičeri koji su izgubili u predposlednjem repasažnom susretu (susret pre susreta za medalju). U slučaju da nema dovoljno takmičara u repasažu za formiranje redosleda uspeha u obzir će se uzimati takmičeri koji su izgubili u četvrtfinalnim mečevima.

          Pojedinačni i ekipni kup u izvođenju kata održava se po kup sistemu bez repasaža. Prvo mesto zauzima takmičar koji je pobedio u finalu, a treća mesta zauzimaju takmičeri koji su izgubili u polufinalnim nastupima. Od petog do osmog mesta su takmičari koji su izgubili u četvrtfinalnim nastupima.

          Tim u katama sačinjavaju tri takmičera. Svaka ekipa kod uzrasnih kategorija kadeti/juniori i seniori je isključivo muška ili isključivo ženska dok kod uzrasnih kategorija poletaraca, pionira i nada ekipa može biti mešovata i to kod muškog kata tima većinu čine dečaci a kod ženskog kata tima većinu čine devojčice.

          Jedan karate klub na prvenstvu i kup takmičenju Srbije može da učestvuje samo sa jednom ekipom.

 

1        Kadeti, juniori i seniori

          Takmičenje u kategoriji kadeta, juniora i seniora se odvija po WKF pravilima s tim da kod pojedinačnog takmičenja uzrasne kategorije kadeta postoje tri klase (A, B i C) i apsolutni nivo a kod juniora i seniora postoji samo apsolutni nivo. Kadeti C klase (žuti i oranž pojasevi) izvode kate sa oficijelne Kata liste WKF i KFS i mogu ponavljati katu u svakom trećem krugu (moraju znati najmanje dve kate) pri čemu jednu istu katu ne mogu ponavljati uzastopno.Kadeti B klase (zeleni i plavi pojasevi) izvode kate sa oficijelne Kata liste WKF i KFS i mogu ponavljati katu u svakom četvrtom krugu (moraju znati najmanje tri kate) pri čemu jednu istu katu ne mogu ponavljati uzastopno. Kadeti A klase (braon pojasevi) izvode kate sa oficijelne Kata liste WKF i KFS u svakom krugu nova kata, s tim da u borbi za medalju mogu ponoviti katu iz eliminacija, ali ne uzastopno.

          Kod kata ekipno, kadeti i juniori su jedna kategorija, a isto se odnosi i na kadetkinje i juniorke.

          Kod kata ekipno za kadete/juniore, kadetkinje/juniorke, seniore i seniorke na prvenstvu bunkai će se izvoditi u finalu i u poslednjem repasažnom susretu za medalju.

          Kod kata ekipno za kadete/juniore, kadetkinje/juniorke, seniore i seniorke na kup takmičenju bunkai će se izvoditi samo u finalu.

          U katama ekipno svi članovi ekipe moraju biti iz propisane uzrasne kategorije, mlađi ne može da radi za starije.

 

2        Poletarci, pioniri i nade

          Prvenstva i kup takmičenja za mlađe uzrasne kategorije (poletarci,pioniri i nade) u izvođenju kata sprovodi se u sedam klasa:

  • T klasa (žuti i beli pojas)
  • E klasa (žuti pojas)
  • D klasa (oranž pojas)
  • C klasa (zeleni pojas)
  • B klasa (plavi pojas)
  • A klasa (braon pojas)
  • APSOLUTNA kategorija u katama

 

          Apsolutna kategorija u izvođenju kata za mlađe uzrasne kategorije podrazumeva takmičenje svih kvalitetnih i perspektivnih sportista. U ovoj kategoriji mogu nastupati isključivo sportisti iz A i B klase a kod poletaraca i pionira i iz C i D klase.

          U slučaju zloupotrebe Takmičerska komisija pokrenuće disciplinski postupak.

          Na pojedinačnim prvenstvima za mlađe uzrasne kategorije (poletarci, pioniri, nade) svako godište predstavlja posebnu takmičarsku grupu, dok se takmičenje u ekipnoj konkurenciji odvija po uzrasnim kategorijama. Jedino u T klasi se pojedinačno takmičenje odvija u uzrasnoj kategoriji poletaraca.

          Takmičari iz T klase (beli pojasevi i žuti pojasevi koji ne mogu učestvovati u takmičenju u E klasi) izvode po izboru sledeće bazične tehnike u svakom krugu druga kombinacija tehnika: (1) blok – udarac rukom, (2) blok – udarac nogom, (3) povezano dve ručne tehnike, (4) povezano dve nožne tehnike, (5) povezano ručna i nožna tehnika s tim da mora da prođe kroz stavove zenkucu dači i kokucu nači i to svaku kombinaciju tehnika po tri puta.

          Takmičari iz E i D klase (žuti i oranž pojasevi) izvode predučeničke i učeničke kate i mogu ponavljati katu u svakom trećem krugu (moraju znati najmanje dve kate) pri čemu jednu istu katu ne mogu ponavljati uzastopno.

          Takmičari iz C klase(zeleni pojasevi), izvode učeničke i teki kate i mogu ponavljati katu u svakom četvrtom krugu (moraju znati najmanje tri kate) pri čemu jednu istu katu ne mogu ponavljati uzastopno.

          Takmičari iz B klase (plavi pojasevi), izvode učeničke, teki i majstorske kate, u svakom krugu nova kata, s tim da u borbi za medalju mogu ponoviti katu iz eliminacija, ali ne uzastopno.

          Takmičari iz A klase (braon pojasevi), izvode mastorske kate, u svakom krugu nova kata, s tim da u borbi za medalju mogu ponoviti katu iz eliminacija, ali ne uzastopno.

          Takmičari u apsolutnom nivou kod uzrasnih kategorija pionira i nada nada izvode kate sa oficijelne Kata liste, u svakom krugu nova kata, a kod uzrasne kategorije poletaraca izvode kate sa oficijelne Kata liste i mogu ponavljati katu u svakom četvrtom krugu (moraju znati najmanje tri kate) pri čemu jednu istu katu ne mogu ponavljati uzastopno.

          Takmičenje u katama pojedinačno, odvija se tako što katu istovremeno izvode oba takmičara (crveni i plavi), nakon čega sudije proglašavaju pobednika.

          Kod kata ekipno za svaki uzrast postoji samo jedan (apsolutni) nivo.

          U katama ekipno (poletarci, pioniri i nade), jedan član kata tima može da bude iz prve mlađe uzrasne kategorije.

          Kod kata ekipno za poletarce, pionire i nade izvode se kate sa oficijelne Kata liste. Poletarci mogu ponavljati katu u svakom trećem krugu (moraju znati najmanje dve kate), pri čemu jednu istu katu ne mogu ponavljati uzastopno a pioniri mogu ponavljati katu u svakom četvrtom krugu (moraju znati najmanje tri kate), pri čemu jednu istu katu ne mogu ponavljati uzastopno. Kod uzrasne kategorije nada, takmičari u svakom krugu izvode novu katu, s tim, da u borbi za medalju mogu ponoviti katu iz eliminacija, ali ne uzastopno.

 

TROFEJ SRBIJE

 

Član 29a

          Trofej Srbije je takmičenje za mlađe seniore i mlađe seniorke.

 

TURNIRI SERIJE A, B I C

 

Član 29b

          Turniri serije A, B i C su takmičenja koja imaju za cilj razvoj i popularizaciju karate sporta.

          Svi klubovi tehnički organizatori turnira serije A, B ili C dužni su da uplate Karate Federaciji Srbije minimum 10 dana pre održavanja turnira jednokratne iznose: (1) za turnir serije A 420 eura po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan uplate, (2) za turnir serije B 250 eura po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan uplate i (3) za turnir serije C 130 eura po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan uplate.

          Rok za izvršenje uplate svim službenim licima je 3 radna dana po završetku takmičenja. U slučaju neizvršenja uplate u predviđenom roku klub ne može da nastupa ni na jednom takmičenju.

          Prvi kriterijum za kategorizaciju turnira vrši Nacionalni ili regionalni savez prema kome: (1) klub organizator turnira serije A potrebno je da ima više od 30 registrovanih takmičara uključenih u sistem takmičenja, (2) klub organizator turnira serije B potrebno je da ima više od 20 registrovanih takmičara uključenih u sistem takmičenja i (3) klub organizator turnira serije C potrebno je da ima više od 15 registrovanih takmičara uključenih u sistem takmičenja.

          Drugi kriterijumi vezani su za organizaciju turnira i to: (1) za organizaciju turnira serije A učešće najmanje 3 države, najmanje 20 klubova, najmanje 300 takmičara, da se odvija na najmanje 3 borilišta u dvorani sa najmanje 300 mesta i na kome je kotizacija 1500,00 dinara  u pojedinačnim konkurencijama, (2) za organizaciju turnira serije B učešće najmanje 3 regiona, najmanje 12 klubova, najmanje 200 takmičara, da se odvija na najmanje 2 borilišta u dvorani sa najmanje 200 mesta i na kome je kotizacija 1200,00 dinara u pojedinačnim konkurencijama i (3) za organizaciju turnira serije C učešće najmanje 7 klubova, najmanje 100 takmičara, da se odvija na najmanje 1 borilištu i na kome je kotizacija 1000,00 dinara u pojedinačnim konkurencijama.

          Pri određivanju serije turnira moraju biti zadovoljena oba kriterijuma.

          Klub koji u jednoj sezoni pri organizovanju turnira nije ispunio Drugi kriterijum u narednoj sezoni može aplicirati samo za seriju nižih nivoa.

          Turniri serije A, B i C odvijaju se po kup sistemu sa punim repasažem, sa sklarećenim repasažem (od četvrtfinala) ili bez repasaža.

          Kod takmičenja u katama pojedinačno kod uzrasne kategorije nada bunkaj se ne izvodi.

 

POJEDINAČNA TAKMIČENjA

 

Član 30.

          U apsolutnoj kategoriji takmičari se sastaju bez obzira na telesnu težinu, dok se težinske kategorije i godišta za prvenstva i kupove Srbije određuju aneksom ovog pravilnika za sveku godinu posebno.

 

Težinske kategorije u borbama pojedinačno na prvenstvima i kupovima:

Pionirke Pioniri Ženske nade Muške nade
mlađe starije mlađi stariji mlađe starije mlađi stariji

-30

-32 -30 -35 -35 -39 -37 -40
-34 -36 -35 -40 -40 -44 -42 -45
-37 -40 -40 -45 -45 -49 -47 -50
-40 -44 -45 -50 -50 -54 -52 -55
+40 +44 +45 +50 +50 +54 +52

+55

 

Kadeti B klase

žuti, oranž, zeleni

Kadeti A klase

plavi, braon, crni

Juniori

Mlađi seniori

Seniori

Ž M Ž M Ž M Ž M Ž M
-47 -52 -47 -52 -48 -55 -50 -60 -50 -60
-54 -57 -54 -57 -53 -61 -55 -67 -55 -67
+54 -63 +54 -63 -59 -68 -61 -75 -61 -75
  -70   -70 +59 -76 -68 -84 -68 -84
  +70   +70   +76 +68 +84 +68 +84

 

Težinske kategorije u borbama pojedinačno na pozivnim turnirima:

Pioniri Nade Kadeti Juniori Seniori

Ž

M Ž M Ž M Ž M Ž

M

-32

-35 -39 -37 -47 -57 -53 -61 -55 -67
-40 -45 -49 -47 -54 -63 -59 -68 -61 -75
+40 +45 +49 +47 +54 +63 +59 +68 +61

+75

 

          Na pozivnim turnirima organizator je u obavezi da u propozicijama takmičenja navede takmičarske discipline i uzrasne kategorije. Na samom takmičenju, u zavisnosti od broja prijavljenih takmičara u težinskim kategorijama, može da izvrši i spajanje pojedinih težinskih kategorija isključivo uz dobijenu saglasnost delegata takmičenja ili ako je broj prijavljenih takmičara po kategoriji tri ili četiri takmičenje se može održati po sistemu svako sa svakim.

          Izuzetno, na pozivnim turnirima na kojima je u seniorkoj konkurenciji u borbama pojedinačno predviđena novčana nagrada takmičenje se može odvijati u apsolutnoj kategoriji.

 

TAKMIČARSKI DOKUMENT – AKREDITACIJA, KNjIŽICA

 

Član 36.

          Prilikom izlaska na borilište trener predaje svoju akreditaciju i akreditaciju takmičara sudiji koji je za stolom na tom borilištu.

          U boksu za trenere može biti isključivo trener iz kluba iz koga je i takmičar.

 

IV UTVRĐIVANjE UČESNIKA NA PRVENSTVIMA I KUPOVIMA SRBIJE

 

Član 37.

          Broj takmičara i ekipa sa takmičenja udruženih organizacija na nacionalnim prvenstvima i kupovima je sledeći:

 

Region

Takmičarska disciplina

Kate pojedinačno po klasama za poletarce, pionire, nade i kadete Kate pojedinačno apsolutna Kate ekipno Borbe pojedinačno

Borbe ekipno

Beograd

4

8 4 8

4

Vojvodina

4

8 4 8

4

Uža Srbija

4

8 4 8

4

 

          Takmičar koji je započeo takmičenje u eliminacijama, mora shodno ostvarenoj prohodnosti završiti takmičenje.

          Ukoliko takmičer opravdano ne nestupi (zbog bolesti), a obezbedio je dalju prohodnost, regionalni savez je u obavezi da uključi prvog sledećeg takmičera koji ima najbolji plasman u toj kategoriji i disciplini.

          Ukoliko takmičer neopravdano ne nastupi, klub iz koga takmičar dolazi, u obavezi je da za istog uplati predviđenu kotizaciju.

          Takmičar koji je prijavljen na regionalnim takmičenjima a na istim ne nastupi ne može biti kvalifikovan na takmičenjima na nivou Srbije osim ako odustajanje od nastupa obrazloži lekar u pisanoj formi.

          Klub koji briše takmičara ili ekipu, nakon obavljenog žreba, dužan je uplatiti kotizaciju organizatoru u punom iznosu.

          Karate savez Kosova i Metohije, ima poseban status takmičarske celine.

          Karate savez udružene organizacije ima pravo da poveća broj svojih učesnika (maksimalno 4) u svakoj takmičarskoj disciplini, u pojedinačnoj konkurenciji, zavisno od broja takmičara koji su osvoili medalje u predhodnoj godini, za uzrasne kategorije: kadeti, juniori mlađi seniori i seniori.

          Takmičari koji ne učestvuju na takmičenju udružene organizacije zbog obaveza u reprezentaciji Srbije imaju pravo učešća na nacionalnom prvenstvu.

 

ŽALBE

 

Član 61.

          Niko zbog suđenja ne može protestvovati kod članova Sudijskog panela.

          Žalbe podnosi isključivo vođa ekipe ili trener u pisanoj formi odmah posle borbe koja ga je prouzrokovala (jedini izuzetak je kada se žalba odnosi na administrativne nepravilnosti) i predaje ih Delegatu takmičenja. Žalba se podnosi uz uplatu takse u iznosu od 50 eura u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu NBS i ostale žalbe rešava Komesar uz konsultacije sa Vrhovnim sudijom i Delegatom takmičenja (Komisija za žalbe).

          Svaku žalbu u vezi sa primenom pravila mora trener ili vođa ekipe najaviti najkasnije u roku od jednog minuta nakon završetka borbe. Trener će zatražiti zvanični formular za žalbu od Delegata takmičenja i ima četiri minuta da ga završi, potpiše i podnese Delegatu takmičenja uz odgovarajuću naknadu. Komisija za žalbe će imati pet minuta da donese odluku.

          Ako se žalba smatra neosnovanim Komesar takmičenja će usmeno saopšti podnosiocu žalbe da je protest odbačen, označi orginalni dokument rečju “ODBIJEN” i takav dokument potpisan od strane sva tri člana Komisije za žalbe prosledi uz svoj Izveštaj Kancelariji KFS. Deponovana sredstva za odbijenu žalbu se ne vraćaju podnosiocu.

          Ako je žalba prihvaćena Komisija za žalbe će doneti odluku koja će se mera primeniti uključujući sledeće mogućnosti: (a) poništavanje predhodnih odluka koje se protive pravilima, (b) poništavanje rezultata održanih mečeva u grupi sa tačke gledanja pre incidenta, (c) ponavljanje mečeva koji su se desili pod dejstvom incidenta, (d) izdavanje preporuke Sudijskoj komisiji da sudije uključene u incident budu odgovarajuće kažnjene.

          Ako se žalba smatra osnovanom Komesar takmičenja će usmeno saopšti podnosiocu žalbe da je žalba prihvaćena, označi orginalni dokument rečju “PRIHVAĆENO” i takav dokument potpisan od strane sva tri člana Komisije za žalbe prosledi uz svoj Izveštaj Kancelariji KFS. Deponovana sredstva za prihvaćenu žalbu se vraćaju podnosiocu.

 

SUĐENjE

 

Član 72.

          Na svim takmičenjima KFS sudi se na osnovu Sudijskog pravilnika KFS.

          Kate sude tri sudije po borilištu u mlađim uzrasnim kategorijama (poletarci, pioniri, nade), a na regionalnim takmičenjima za kadete, juniore, mlađe seniore i seniore i na nacionalnim kup takmičenjima mogu da sude i tri sudije po borilištu.

          Kate na nacionalnim prvenstvima za kadete, juniore i mlađe seniore mogu da sude i tri sudije po borilištu a za seniore sude pet sudija po borilištu.

          Borbe u mlađim uzrasnim kategorijama (pioniri, nade) sude tri sudije po borilištu.

          Borbe na regionalnim takmičenjima za kadete, juniore, mlađe seniore i seniore i na nacionalnim kupovima mogu da sude i tri sudije po borilištu.

          Borbe na nacionalnim prvenstvima za kadete, juniore i mlađe seniore mogu da sude i tri sudije po borilištu a za seniore sude pet sudija po borilištu.

          Na osnovu predloga Edukativne komisije KFS i odluke Predsednika KFS kod takmičenja u borbama gde je predviđeno da sude tri sudije po borilištu može se primeniti suđenje po sistemu „ogledala“.

 

U slučaju da borbe sude po tri sudije u borilištu primenjivaće se sledeći principi:

  • kada dvojica pomoćnih sudija pokažu poen za istog takmičara, glavni sudija će zaustaviti borbu i dosuditi poen;
  • kada jedan pomoćni sudija pokaže poen za jednog takmičara, a glavni sudija se složi sa njegovim mišljenjem, zaustaviće borbu i dosuditi poen;
  • kada jedan pomoćni sudija pokaže poen za jednog takmičara, glavni sudija može odbiti da zaustavi borbu, ako ne prihvati njegovo mišljenje;
  • kada dvojica pomoćnih sudija signaliziraju poen, a imaju različita mišljenja, glavni sudija može odbiti da zaustavi borbu, ako ne prihvati njihova mišljenja;
  • kada dvojica pomoćnih sudija signaliziraju poen, a imaju različita mišljenja, glavni sudija može da prihvati mišljenje i jednog i drugog, ukoliko se i njegovo mišljenje slaže sa njihovim;
  • kada dvojica pomoćnih sudija signaliziraju poen, a imaju različita mišljenja glavni sudija može da odluči u skladu sa mišljenjem jednog od sudija, ukoliko se i njegovo mišljenje podudara sa mišljenjem tog sudije;
  • kada glavni sudija uoči poen i zaustavi borbu, tada traži podršku od pomoćnih sudija i ako od jednog od njih dobije podršku glavni sudija će dodeliti poen;
  • sve kazne (osim kazne Jogai) predlaže glavni sudija i dosuđuje, kao što je predviđeno i Pravilima WKF -a.

 

Član 72a

          Šef borilišta je u obavezi da pre početka meča izvrši uvid u akreditacione kartone takmičara i trenera i iste zadrži do kraja meča. U slučaju povrede pravila šef borilišta akreditacioni karton zadržava i predaje Delagatu takmičenja.

          U slučaju da u toku meča trener ima potrebu da pređe na drugo borilište to može da učini pod uslovima da na novom borilištu obavezno na zapisnički sto spusti akreditaciju bez ometanja sudija i da mu kretanje do novog borilišta ne može biti između tatamija već isključivo pored ograde.

 

 

LISTA KATA WKF

 

1 Anan 35 Jiin 69 Passai
2 Anan Dai 36 Jion 70 Pinan Shodan
3 Annanko 37 Jitte 71 Pinan Nidan
4 Aoyagi 38 Jyuroku 72 Pinan Sandan
5 Bassai 39 Kanchin 73 Pinan Yondan
6 Bassai Dai 40 Kanku Dai 74 Pinan Godan
7 Bassai Sho 41 Kanku Sho 75 Rohai
8 Chatanyara Kusanku 42 Kanshu 76 Saifa
9 Chibana No Kushanku 43 Kishimoto No Kushanku 77 Sanchin
10 Chinte 44 Kousoukun 78 Sansai
11 Chinto 45 Kousoukun Dai 79 Sanseiru
12 Enpi 46 Kousoukun Sho 80 Sanseru
13 Fukyugata Ichi 47 Kururunfa 81 Seichin
14 Fukyugata Ni 48 Kusanku 82 Seienchin (Seiyunchin)
15 Gankaku 49 Kyan No Chinto 83 Seipai
16 Garyu 50 Kyan No Wanshu 84 Seiryu
17 Gekisai (Geksai) 1 51 Matsukaze 85 Seishan
18 Gekisai (Geksai) 2 52 Matusumura Bassai 86 Seisan (Sesan)
19 Gojushiho 53 Matsumura Rohai 87 Shiho Kousoukun
20 Gojushiho Dai 54 Meikyo 88 Shinpa
21 Gojushiho Sho 55 Myojo 89 Shinsei
22 Hakucho 56 Naifanchin Shodan 90 Shisochin
23 Hangetsu 57 Naifanchin Nidan 91 Sochin
24 Haufa (Haffa) 58 Naifanchin Sandan 92 Suparinpei
25 Heian Shodan 59 Naihanchi 93 Tekki Shodan
26 Heian Nidan 60 Nijushiho 94 Tekki Nidan
27 Heian Sandan 61 Nipaipo 95 Tekki Sandan
28 Heian Yondan 62 Niseishi 96 Tensho
29 Heian Godan 63 Ohan 97 Tomari Bassai
30 Heiku 64 Ohan Dai 98 Unshu
31 Ishimine Bassai 65 Oyadomari No Passai 99 Unsu
32 Itosu Rohai Shodan 66 Pachu 100 Useishi
33 Itosu Rohai Nidan 67 Paiku 101 Wankan
34 Itosu Rohai Sandan 68 Papuren 102 Wanshu

 

Napomena:

Imena nekih kata su duplirana zbog varijacija u pisanju imena.U nekim slučajevima jedna kata može biti poznata pod drugim imenom zavisno od stila (Ryu-ha) do stila, u izuzetnim slučajevima i isto ime kate može u stvari predstavljati različitu katu zavisno od stila do stila.

 

LISTA KATA KFS ZA POLETARCE, PIONIRE I NADE

 

Predučeničke kate

 

Shoto-kan Wado-ryu Shito-ryu Goju-ryu
Taikyoku 1-3 Taikvoku 1-3 Shi ho zuki 1-6 Shi ho uke 1-3

 

Učeničke kate

 

Shoto-kan Wado-ryu Shito-ryu Goju-ryu
Heian 1-5 Pinan 1-5 Pinan 1-5 Taikvoku Jodan
    Gekisai 1-2 Taikvoku Chudan
    Gekihai Taikyoku Kake-uke
      Taikvoku Mavashi-uke
      Gekisai 1-2

 

Majstorske kate

 

SHOTOKAN KATE

Bassai-Dai Tekki – Nidan Gankaku Goju Shiho-Sho Jiin
Bassai-Sho Tekki – Sandan Jion Chinte  
Kanku-Dai Hangetsu Sochin Unsu  
Kanku-Sho Jitte Nijushiho Sho Meikyo  
Tekki – Shodan Enpi Goju Shiho-Dai VVankan  

 

GOJU-RYU KATE

Sanchin Seiyunchin Sanseru Seipai Suparimpei
Saifa Shisochin Seisan Kururunfa Tensho

 

WADO-RYU KATE

Kushanku Seishan Passai Rohai Jion
Naihanchi Chinto Niseishi VVanshu Jitte

 

SHITO-RYU KATE

Jitte Matsumura Bassai Gojushiho Sanchin Pachu
Jion Kosokun Dai Unshu Tensho Heiku
Jiin Kosokun Sho Seisan Seipai Paiku
Matsukaze Kosokun Shiho Naifanchin Shodan Sanseiru Annan
VVanshu Chinto Naifanchin Nidan Saifa Annanko
Rohai Chinte Naifanchin Sandan Shisochin Papuren
Bassai Dai Seienchin Aoyagi (Seiryu) Kururunfa Chatanvara Kushanku
Bassai Sho Sochin Jyuroku Suparimpei  
Tomari Bassai Niseishi Nipaipo Hakucho